De Strade Bianche Noord-Holland werd dit jaar voor de tiende keer verreden vanuit HRTC Hoorn. Eén van de deelnemers was Egbert van Wezenbeek, een ervaren wielrenner die niet eerder gravelde. Hij schreef een verslag over zijn ervaringen.
Dit was de eerste keer dat ik over gravelstroken zou gaan rijden. Ik was erg benieuwd hoe het zou gaan. Ik heb veel ervaring met fietsen op de weg en was benieuwd hoe anders dit zou zijn. Ik reed op mijn wedstrijdfiets met bredere banden erop. Ik startte even na 9 uur vanaf de HRTC. Het was gezellig druk. Scannen van de code en gaan.
De eerste gravelstrook tussen Grosthuizen en Oudendijk was wennen. Ik deed het rustig aan in de bochten. Ik reed in een groepje, maar aan het eind van de strook lag ik ver achter. Op asfalt even aanzetten dus. Na Schermerhorn volgde een brede onverharde strook van 4 km, het Oostdijkje naar de Rijp. Dat was weer anders, met een beetje van links naar rechts om de beste lijn te hebben, dat werkte goed.
De stroken werden afgewisseld met leuke weggetjes door de polder. Bij het Haviksdijkje reden we over molshopen en gras, daar kwam ik niet echt vooruit. Ik kon echter goed zien waar ik moest rijden aan de anderen voor me. Daarna genoot ik van een fantastisch uitzicht. Je ziet de wereld op een heel andere manier, zo tussen de dorpen. Sommige plekken herkende ik niet. Pas bij de Wipbrug vlakbij Opmeer herkende ik het weer.
Na zo’n 60 km kwamen we bij de De Hooghe Heeren in Hoogwoud. Ik zag in het café vele bekenden. Na de stop sloot ik weer aan bij een ander groepje. Daarop volgde voor mij het hoogtepunt van de route: het Blote Bienepad en Pannepad van Aartswoud naar Lambertschaag. Een heerlijk gravelpad met enkele haakse bochten.
De terugweg bevatte ook nog enkele leuke paden, tussen Agriport en Broerdijk. Voor Twisk was een stuk met verse gestorte schelpen (Hornderpad) waar je bijna niet kon rijden, althans ik had er moeite mee. De andere reden zo 100 meter van me weg.
Vlak bij Broerdijk zag ik opeens de roze gravelfiets van mijn zoon die ons tegemoet was gekomen. Het was erg leuk om de laatste 25 km samen terug te rijden naar Hoorn. Het ging wat meer over asfalt, afgezien van een laatste stuk onverhard doorsteken.
Terug bij HRTC stond er 104 op teller en exact 30 gemiddeld. Prima voor een rustige rit. Het rijden op onverhard was even wennen voor mij. Het is vooral een kwestie van meer afstand houden zodat je oneffenheden op tijd kan zien. Al met al was het een mooie ervaring. Je ziet de omgeving op een heel andere manier. Dat is verrassend leuk.
Egbert van Wezenbeek
Foto’s
Fotograaf Frits van Eck maakte op het Oostdijkje en Blote Bienepad / Pannepad actiefoto’s van de deelnemers. De foto’s zijn voor eigen gebruik gratis te downloaden vanaf zijn website.
Volgende tocht
De volgende toertocht is het Rondje Paashaas op Paasmaandag 6 april 2026. Als je de tocht registreert verschijnt na afloop een Paashaas op je scherm. Wil je hieraan meedoen? Schrijf je dan in via Fietssport.
Open social rides
HRTC Hoorn begint dit jaar met open social rides. Dit zijn groepsritten waaraan ook niet-leden kunnen meedoen. De eerste is op zaterdag 4 april. Vertrek is 9h00 vanaf de poort voor de wielerbaan. We rijden met een groep een route van circa 50 km met een tempo rond 26 km per uur zodat iedereen het kan bijhouden. Na afloop drinken we wat in het clubhuis van HRTC Hoorn.
Wil je hieraan meedoen? Meld je dan aan bij Norbert Cuiper via ncuiper@hotmail.com